Piramida misterioze e fundosur e Japonise

Piramida misterioze e fundosur e Japonise

Qyteterimet e Lashta

  Piramida misterioze e fundosur e Japonise Nje strukture misterioze nenujore ne gjirin e japonise, ka shkaktuar...

...lexo te plote

Mistere / Qyteterimet e Lashta

Prev Next
Arkeologu amerikan zbulon prova te pakundershtueshme se historia e njerezimit duhet rishkruar

Arkeologu amerikan zbulon prova te pakun…

  “Historia e njerezimit te ketij planeti eshte genjeshtra me e madhe e treguar apo shkruar ndonjehere. Mezi pres qe e verteta te ekspozohet dhe qe... ...lexo te plote

Tableta Maja tregon per sekretet e "Mbretereshes Gjarper"

Tableta Maja tregon per sekretet e …

Nje tablete e gjendur ne nje tunel nen tempullin kryesor te qytetit te lashte Maja El Perú-Waka’ ne Guatemalen veriore ka treguar sekrete ne lidhje... ...lexo te plote

Rrenoja te nje qyteti Maja zbulohen ne nje xhungel te larget

Rrenoja te nje qyteti Maja zbulohen ne n…

Tashme qyteterimi Maja dhe misteret qe fshehin kane zene nje vend shume te rendesishem nelisten e mistereve qe terheqin vemendjen e njerezve.  Misteri qe i rrethon... ...lexo te plote

Nje varreze e lashte mbreterore e zbuluar ne Peru

Nje varreze e lashte mbreterore e zbulua…

Nje varreze e rralle dhe e pashqetesuar mbreterore eshte zbuluar ne Peru, duke shfaqur kehtu varret e tre mbretereshave Wari te varrosura se bashku me... ...lexo te plote

Copan, rrenoja Maya ne Hounduras

Copan, rrenoja Maya ne Hounduras

  Copan eshte nje qytet i lashte Maya, i vendosur ne ate qe ne ditet e sotme eshte Hounduras-i perendimor.  Emri i lashte i qytetit mund te... ...lexo te plote

Nje qytet i humbur zbulohet ne Kamboxhia

Nje qytet i humbur zbulohet ne Kamboxhia

  Arkeologet mund te kene bere nje zbulim te madh neper xhunglat e Kamboxhia-s.   Sipas arkeologeve, mendohet qe ata kane zbuluar nje qytet te ngjashem me Atlantis... ...lexo te plote

Civilizimi i lashte Minoan e ka origjinen ne Europe

Civilizimi i lashte Minoan e ka origjine…

  Kur arkeologu britanik Sir Arthur Evans zbuloi Pallatin 4.000 vjecar te Mino-ve ne Krete ne vitet 1900, ai vezhgoi nje civilizim te humbur prej shume... ...lexo te plote

"Qyteti i humbur i floririt" gjendet ne pyjet ne Honduras?

"Qyteti i humbur i floririt" g…

Imazhe te reja qe mendohet te jene te nje qyteti te humbur, te fshehur per shume vjet nga pyjet ne Honduras, jane shfaqur dhe kane... ...lexo te plote

Gjenden monedha 1000 vjecare ne Australi

Gjenden monedha 1000 vjecare ne Australi

  Pese monedha bakri dhe nje harte pothuajse 70 vjecare me nje "X" mund te cojne ne nje zbulim te madh. Shkencetari Australian Ian McIntosh, ka planifikuar... ...lexo te plote

Nendetesja zbulon shenja te legjendares Atlantis

Nendetesja zbulon shenja te legjendares …

Nje mase e madhe graniti qe eshte zbuluar ne fund te detit prane brigjeve te Rio de Janeiro sugjeron qe nje kontinent mund te kete... ...lexo te plote

Sfera misterioze zbulohen nen nje piramide

Sfera misterioze zbulohen nen nje pirami…

  Arkeologet qe po eksplorojne tunelet nen Tempullin e Gjarprit me Pende, nje piramide qe ndodhet 30 milje larg qytetit te Meksikes, jo vetem qe kane... ...lexo te plote

A ka patur njerez ne Amerike 22.000 vjet me pare?

A ka patur njerez ne Amerike 22.000 vjet…

  Nje zbulim mjaft interesant eshte bere pas nje studimi qe ka ngjallur shume debate. Sipas ketij studimi, njerezit kane jetuar ne Ameriken Jugore qe mijera vjet... ...lexo te plote

Duke eksploruar origjinen e civilizimit Maja

Duke eksploruar origjinen e civilizimit …

    Per dekada me rradhe arkeologet kane diskutuar ne lidhje me periudhen e lindjes se civilizimit te qyteterimit te mrekullueshem Maja. A kane lindur nga civilizimi... ...lexo te plote

Dhoma te fshehta gjenden ne Tempullin e Quetzalcoatl

Dhoma te fshehta gjenden ne Tempullin e …

Nje zbulim shume interesant dhe shume i rendesishem eshte bere ne Tempullin e Quetzalcoatl.  ...lexo te plote

Zbulohet nje strukture e gurte misterioze nen uje

Zbulohet nje strukture e gurte misterioz…

Nje strukture gjigande monumentale eshte zbuluar nen ujerat e Detit te Galileit ne Izrael dhe ka habitur arkeologet te cilet nuk e dine ende qellimin... ...lexo te plote

Eksploruesit gjejne te dhena per nje qytet te planifikuar 2500 vjecar

Eksploruesit gjejne te dhena per nje qyt…

  Eksploruesit deklarojne qe kane te dhena per nje qytet 2500 vjecar te planifikuar  - me rezervuare uji, rruge, dhe monedha - qe eshte i varrosur... ...lexo te plote

Zbulohet nje "Hyrje per ne Ferr" ne Turqi

Zbulohet nje "Hyrje per ne Ferr…

Arkeologet italiane kane deklaruar se kane zbuluar nje "hyrje per ne Ferr" ne disa rrenoja ne pjesen jug-perendimore te Turqise. E njohur si Hyrja e Plutonit... ...lexo te plote

Skelete te Epokes se Gurit ne shkretetiren e Saharase

Skelete te Epokes se Gurit ne shkretetir…

Arkeologet kane zbuluar 20 skelete te Epokes se Gurit ne shkretetiren e Saharase. Skeletet e gjetur datojne ndermjet 8000 dhe 4200 vjet me pare, qe do... ...lexo te plote

Misteri qe fshehin kepucet e gjetura ne tempullin ne Egjipt

Misteri qe fshehin kepucet e gjetura ne …

  Me shume se 2000 vjet me pare, ne nje kohe kur Egjipti drejtohej nga nje dinasti mbreterish me prejardhje greke, dikush, ndoshta nje grup njerezish... ...lexo te plote

Zbulohet nje tempull antik ne Peru

Zbulohet nje tempull antik ne Peru

Arkeologet ne Peru, kane zbuluar ate cfare ata mendojne qe eshte nje tempull, dhe qe vleresohet te jete deri ne 5.000 vjecar ne El paraiso... ...lexo te plote

Analiza te reja ADN-je tregojne qe Nefertiti ishte mamaja e Tutankhamun

Analiza te reja ADN-je tregojne qe Nefer…

  Nje hetim gjenetik i zhvilluar nga arkeologu francez Marc Gabolde eshte duke kercenuar ne ndryshimin e librave t ehistorise ne lidhje me dy prej figurave... ...lexo te plote

35 piramida te vogla gjenden ne nje zone ne Sudan

35 piramida te vogla gjenden ne nje zone…

  Te pakten 35 piramida te vogla, se bashku me varre ne to jane zbuluar ne nje vend te quajtur Sedeinga ne sudan. ...lexo te plote

Gjendet nje nofull njerezore me shume se gjysem milion vjecare

Gjendet nje nofull njerezore me shume se…

  Shkencetaret kane zbuluar nje kocke nofulle nga nje paraardhes antik i njerezimit ne nje shpelle ne Serbi. Nofulla e cila mund te jete e nje Homo... ...lexo te plote

Zbulohet nje dere e fshehte ne Machu Picchu

Zbulohet nje dere e fshehte ne Machu Pic…

  Per me shume se pesembedhjete vjet Thierry Jamin, arkeolog dhe aventurier Francez, po eksploron xhunglat e Peruse Jugore ne cdo drejtim te mundshem, duke kerkuar... ...lexo te plote

17 piramida te humbura jane zbuluar ne Egjipt nga shkencetaret e hapesires

17 piramida te humbura jane zbuluar ne E…

    “ Indiana Jones eshte nje shkolle e vjeter, tashme jemi zhvendosur nga India… na vjen keq, Harrison Ford” ...lexo te plote

Anija e famshme Romake zbulon edhe me shume sekrete

Anija e famshme Romake zbulon edhe me sh…

  Arkeologet detare kane raportuar qe ata kane zbuluar sekrete te reja te nje anije te mbytur Romake e njohur per gjetjen ne te me pare... ...lexo te plote

8 milion mumje qensh te zbuluara ne Saqqara

8 milion mumje qensh te zbuluara ne Saqq…

    Gjate germimeve rutine ne nje katakombe ne nekropolisin Seqqara, nje ekip germimesh i drejtuar nga Salima Ikram, profesore e Egjiptologjise ne Universitetin Amerikan ne Kairo... ...lexo te plote

Zbulohet nje skelet gjigand qe ne kohen e Romes Antike

Zbulohet nje skelet gjigand qe ne kohen …

  Nuk eshte nje perralle – eshte skeleti i pare i plote antik i nje personi me gjigantizem qe eshte zbuluar afer Romes. Me gjatesine e tij... ...lexo te plote

Cfare i ndodhi Maya-ve? Flasin studimet e fundit

Cfare i ndodhi Maya-ve? Flasin studimet …

Dekada me mot ekstrem, dobesuan dhe me pas shkaterruan komplet, fillimisht kulturen politike dhe me pas edhe popullsine e Maya-ve. Keto jane rezultatet ne te... ...lexo te plote

A eshte struktura ne Cianjur me e vjeter se piramidat?

A eshte struktura ne Cianjur me e vjeter…

  Nje analize e koheve te fundit e datimit te karbonit nga nje Laborator Beta Analitik ne Miami, sapo kane pranuar si te verteta zbulimet e... ...lexo te plote

Njerezit e shpellave ne Kine ushqeheshin me panda

Njerezit e shpellave ne Kine ushqeheshin…

Simboli shume i dashur i Kines, Panda, ne fakt ne kohet antike mund te kete qene pare me nje sy krejtesisht tjeter, ndryshe nga si... ...lexo te plote

Skoci - hidhen hipoteza ne lidhje me skeletet e formuar nga pjese te njerezve te ndryshem

Skoci - hidhen hipoteza ne lidhje me ske…

  Eshte nje prej mistereve arkeologjike me intriguese ne historine e Britanise. Kur dy skelete 3000 vjecare te ruajtur pothuajse ne menyre perfekte u germuan ne nje... ...lexo te plote

Gjendet nje depozite gjigande fosilesh 500.000 vjecare ne Australi

Gjendet nje depozite gjigande fosilesh 5…

  Ne Sidnei germuesit neper shpella jane perballur me nje rrjet te shumte tunelesh qe permbajne fosile qe mund te na ndihmoje qe te kuptojme adaptimin... ...lexo te plote

A eshte perplasur vertet nje Sputnik ne Skoci?

A eshte perplasur vertet nje Sputnik ne …

    Nje ish lider i RAF Kinloss Mountain Rescue Team ka treguar tani se si a i ka te dhena te besueshme qe sateliti Rus eshte... ...lexo te plote

Jane gjetur "mumje Frankenstein" ne Skoci

Jane gjetur "mumje Frankenstein…

Nje ekip nderkombetar arkeologesh kane zbuluar qe dy mumje te gjetura ne nje ishull prane Skocise, jane, ashtu si monstra e Dr. Frankenstein, te perbere... ...lexo te plote

Statujat e Ishullit te Pashkeve  jane "shoqeruar" deri aty ku ndodhen tani

Statujat e Ishullit te Pashkeve jane …

  Sipas dy shkencetareve statujat gjigande te Ishullit te Pashkeve jane "shoqeruar" per tek vendi ku ato ndodhen tani. ...lexo te plote

Gjenden ne shkretetiren e Sirise rrenoja te mistershme 10.000 vjecare

Gjenden ne shkretetiren e Sirise rrenoja…

  Nje qytet misterioz shtrihet nen shkretetirat e Sirise, nje qytet qe mendohet te jete shume i vjeter, madje edhe me i vjeter se piramidat. ...lexo te plote

Shkencetaret zbulojne qytetin legjendar te humbur; "Qytetin e Bardhe" te arit

Shkencetaret zbulojne qytetin legjendar …

Nje ekip shkencetaresh qe perdor teknologji te reja dhe te avancuara kane pare nje rajon te larget ne Hounduras qe mund te kete zbuluar qytetin... ...lexo te plote

Misteri behet edhe me i madh: Statujat e kokave gjigande ne Ishullin e Pashkeve kane edhe trup nen toke

Misteri behet edhe me i madh: Statujat e…

  Fotografi te reja kane zbuluar qe ajo cfare shtrihet nen siperfaqen e Ishullit te Pashkeve, nje prej vendeve me te largeta ne bote, jane trupat... ...lexo te plote

Misteri i sferave perfekte 2.8 bilion vjecare. Kush i krijoi? Me cfare teknologjie? UFO?

Misteri i sferave perfekte 2.8 bilion vj…

  Gjate dekadave te fundit, minatoret ne Afriken e Jugut kane germuar neper miniera dhe kane gjetur ne to sfera misterioze te bera prej metali. ...lexo te plote

Fosile njerezore qe mund te jene tregues i nje specie te re njerezish

Fosile njerezore qe mund te jene tregues…

  Mbetjet e asaj qe me pare ka qene nje specie njerezore e panjohur jane identifikuar ne Kinen Jugore. ...lexo te plote

Shkencetari britanik zbulon 'mesazhe sekrete' te fshehura ne tekset antike te Platonit

Shkencetari britanik zbulon 'mesazhe sek…

  Veprat e tij jane debatuar per me shume se 2000 vjet nga mendjet me te medha ne histori. Megjithate mesa duket, filozofi Grek Platoni ka ende... ...lexo te plote

Zbulohet nje gjuhe e re e Skocise Antike

Zbulohet nje gjuhe e re e Skocise Antike

  Ato qe njehere u menduan si art neper gure, me kerkimet e fundit eshte menduar qe jane ne fakt nje pjese e nje gjuhe te... ...lexo te plote

Arkeologet gjejne trupin e nje femre gladiatore

Arkeologet gjejne trupin e nje femre gla…

  Arkeologet kane zbuluar mbetjet e nje "femre shume muskuloze" qe mund te kete qene nje gladiatore femer gjate okupimit Romak ne Britani. ...lexo te plote

Qytete te Lashta 2000-vjecare zbulohen nen Shkretetiren e Saharase

Qytete te Lashta 2000-vjecare zbulohen n…

Disa imazhe satelitore kane zbuluar rrenojat e nje civilizimi qe eshte zhdukur shume kohe me pare, i cili ekzistonte ne ate cfare eshte sot Shkretetira... ...lexo te plote

A ekziston Kopshti i Edenit ne Toke?

A ekziston Kopshti i Edenit ne Toke?

  Jane degjuar shume histori dhe hipoteza mbi te famshmin Kopsht te Edenit, por pyetja qe qendron akoma eshte : A ka ekzistuar vertet Kopshti i... ...lexo te plote

Egjipti i lashte, vendi i mistereve

Egjipti i lashte, vendi i mistereve

  Egjipti i lashte ishte nje qyteterim i lindur ne Afriken Verilindore, i perqendruar pergjate rrjedhes se poshtme te lumit Nil. Qyteterimi egjiptian lulezoi rreth vitit... ...lexo te plote

Misteri i Ishullit te Pashkeve

Misteri i Ishullit te Pashkeve

  Nje prej mistereve me te medha ne Toke eshte misteri i statujave qe qendrojne ne Easter Island. Easter Island (Ishulli i Pashkeve) eshte nje prej... ...lexo te plote

Bota e humbur ‘Lemuria’

Bota e humbur ‘Lemuria’

  Lemuria eshte emri i “botes se humbur’ qe varesisht nga shkencetaret, dikur shtrihej ne oqeanet Indian dhe Paqesor. Koncepti i Lemurias e ka origjinen ne... ...lexo te plote

Bota e humbur ‘MU’

Bota e humbur ‘MU’

  MU eshte emri i nje kontinenti hipotetik qe supozohet se ka ekzistuar ne nje nga oqeanet e Tokes por eshte zhdukur me evoluimin e historise... ...lexo te plote

Zecharia Sitchin, Sumeret dhe Anunnaki

Zecharia Sitchin, Sumeret dhe Anunnaki

  Sitchin ka lindur ne Rusi, eshte rritur ne Palestine dhe eshte diplomuar ne Universitetin e Londres per histori ekonomike. Per shume vite ai punoi si... ...lexo te plote

Sumeret dhe historia e tyre

Sumeret dhe historia e tyre

  Sumer do te thote “Toka e Lordeve dhe e Diellit”…  “Toka e Lordeve te Shkelqimit” Historia e sumereve perfshin periudhat prehistorike Ubaid dhe Uruk qe daton... ...lexo te plote

Pavlopetri, qyteti nenujor me antik ne bote

Pavlopetri, qyteti nenujor me antik ne b…

Nje plazh i qete i Greqise. Keshtu na paraqitet sot Pavlopetri, ne brigjet e Lakonise, ne pjesen jugore te gadishullit te Peloponezit. Disa qindra metra... ...lexo te plote

Pavlopetri, qyteti nenujor me antik ne bote

Pavlopetri, qyteti nenujor me antik ne b…

Nje plazh i qete i Greqise. Keshtu na paraqitet sot Pavlopetri, ne brigjet e Lakonise, ne pjesen jugore te gadishullit te Peloponezit. Disa qindra metra... ...lexo te plote

Teoria e kalendarit Maya per vitin 2012

Teoria e kalendarit Maya per vitin 2012

  Ne kohet antike ndryshimet epokale te njerezimit lidheshin me kulmin e nje cikli prej 25 920 vitesh i quajtur “precesioni i ekuinokseve”, i quajtur edhe... ...lexo te plote

Qyteterimi i mrekullueshem Maya

Qyteterimi i mrekullueshem Maya

  Qyteterimi Maya eshte nje nga me te medhenjte ne bote. Faza e hershme e qyteterimit Maya filloi rreth vitit 3000 para eres sone, kur shoqerite... ...lexo te plote

Atlantide, toka e humbur sipas Edgar Cayce

Atlantide, toka e humbur sipas Edgar Cay…

Pa dyshim qe leximet e Cayce mbi teknologjine e Atlantides jane shume terheqese per individet e apasionuar nga perparimet mahnitese te fizikes teorike moderne, te... ...lexo te plote